پيوند ها و گزيدهء مطالب پيوند ها
هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

پيوند ها و گزيدهء مطالب پيوند ها

الرئيسيةPortalمكتبة الصورأحدث الصورجستجوثبت نامورود

شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید

نويسندهپيام
Admin
Admin

تعداد پستها : 123
Registration date : 2008-08-19

شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید  Empty
پستعنوان: شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید    شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید  Icon_minitime2/25/2011, 12:10

سایت بامداد

شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید  Nawandish

” کسانیکه چهل سال پیش خانه های شان طی ماسترپلان تخریب شده مکانی مسکونی برایش داده نشده است.”

“یک جای را که ما برای اعمار مکتب درنظر گرفته بودیم مافیاهای زمین28 بار تعمیر ساختن وما خراب کردیم”

“بودجه شهرداری کابل یکهزار کمتر از نیازمندیهای شهرکابل است”

محمد یونس نواندیش شهردار کنونی کابل در ولایت سر پل زاده شده و مکتب را نیز در این ولایت به پایان رسانیده است. پس از آن شامل دانشگاه پلتخنیک کابل شده وبعد از فراغت جهت ماستری به کشور اوکراین رفته و در بخش ساختمانی از آن کشور سند ماستری اخذ نموده است.

او در ادارات مختلف دولتی کار نموده و پس از ایجاد ادارهء موقت به صفت معین وزارت انرژی و آب ایفای وظیفه نموده است و از یک سال به این سو به صفت شهر دار کابل ایفای وظیفه می نماید.

با آمدن آقای نواندیش بر مقام شهرداری، چهره شهر کابل روز تارزو تغییر می یابد ودر بسیاری نقاد کاراعمار وبازسازی این شهر آغاز شده است. اما این شهردار مشکلات وموانع را نیز درمقابل خود دارد که در این مصاحبه به آن پرداخته است.

شهرداری کابل نهاد مهمی است که به نابسامانی و دشواری های فراوان روبرو بوده است و از چند سال بدین سو هر کس که به این پست گماشته شده ، پس از چندی با دشواری ها و انتقادات جدی از سوی شهروندان کابل مواجه شده و از سوی مقامات حکومتی برکنارمی گردیده است اما آقای یونس نواندیش طی ده سال حکومت کرزی، یگانه فرد می باشد که درشهر داری کابل توانسته رضایت شهروندان کابل را به دست بیاورد.

او تا کنون به عنوان فرد کارکن و موفق در شهرداری کابل دها تقدیر نامه از طرف نهاد های مختلف به دست آورده است.

خبرنگار خبرگزاری بست باستان گفتگوی ویژه ای را با آقای نواندیش انجام داده که متن آن را در ذیل می خوانید.

خبرگزاری بست: آقای نواندیش درنخست لطف نموده بگوید با وجود چالش های زیادی که سد راه تان در شهرداری کابل وجود داشت، اما رمزموفقیت تان را درچی می دانید.؟

نواندیش: یک سال پیش انجمن انجینران افغانستان به ریاست جمهوری پیشنهاد کردند که باید من به عنوان شهردارکابل ایفای وظیفه نمایم، درآن زمان چندان علاقه مند نبودم ولی با آنهم انجمن این تصمیم را گرفت و من از سوی ریاست جمهوری به صفت شهردار کابل تعیین شدم، اما پس از تعیین شدنم مصمم شدم که چهره شهرکابل را باید تغییر دهم . این باور را از ابتدا داشتم که اگر کار کنی می شود شهر را به گونهء دیگر تغییر داد. بنا براین برنامه و طرح های خود را به شورای وزیران پیشنهاد کردم و تا کنون به اساس آن پیش می رویم در حالی که مشکلات و کاستی های زیادی داریم ، اما تصمیم پا برجا است و رمز یکسری دست اورد ها را هرچند اندک است ، اماهمه اش را به اساس تصمیمی قاطعی عملی خواهم کرد.

خبرگزاری بست : طی یک سال گذشته چند در صد توانسته اید طرح های تان را عملی کنید.؟

نواندیش: البته صد درصد عملی نشده و چالش های فراوانی سد را ما وجود دارد، اما برای انجام دادن طرح های مان همچنان در تلاش هستیم .

خبرگزاری بست : چه مشکلاتی دامنگیرتان است.؟

مشکلات ظرفیت و نبود کدر در ادارات مربوط به شهرداری وجود دارد و از سویی هم وسایل و ماشین آلات که همه نیازمندی های مارا مرفوع سازد وجود ندارد که این موضوع هم یک مشکل جدی است که شاید هیچ کس هم نتواند همه برنامه ها را در ظرف یک سال عملی نماید آن هم در شهر مثل کابل که همه شالوده هایش از هم پاشیده است، اما کار های هم صورت گرفته و برنامه های خوبی را داریم که سال آینده انشاالله آن ها راعملی می کنم و با تطبیق آن انشاالله چهره شهرتغییر خواهد کرد که امیدوار هستم همشهری ها هم راضی شوند با عملی کردن این برنامه ها.

خبرگزاری بست: بودجهء یک ساله شهرداری کابل چقدر است. ؟

نواندیش: بودجه عادی ما به مراتب کمتر از آن چیزی است که شهر داری کابل نیاز دارد، یعنی در حدود 30 میلیون دالر امریکایی است که این پول یک هزار مرتبه کمتر از بودجه است که برای بازساخت شهر نیاز است، اما در پهلوی این یکمقدار پول را ما توانستیم از دونر ها به دست بیاوریم هرچند درآغاز که من به صفت شهردار کابل تعیین شدم ارتباط شهرداری کابل با دونر ها و دیگر نهاد های کمک رسان به طور کلی قطع بود، اما مجدداً ما این روابط را ایجاد کردیم و امروز اعتماد زیادی با دونرها برقرار کردیم که از کمک های این نهاد کار های را انجام دادیم .

خبرگزاری بست : گفته می شود شهرداری کابل با ان که نیاز به هزینه بیشتر دارد ولی بودجهء انکشافی خود را درسال جاری به صورت کلی مصرف نکرده است.؟

نواندیش: بودجه ای هم که از طریق دولت تامین می شد آن هم ناچیز است ، اما متاسفانه آن را نتوانستیم به مصرف برسانیم، به دلیل این که او بودجه برای پروژه های مشخص قید شده بود و ما نمی توانیستیم آن رادر بخش های دیگر به مصرف برسانیم، زیرا برای کسانی که باید جایداد های شان را در سرک میامد زمین بدهیم ولی زمین وجود نداشت بناً این پروژه ها را نتوانیستیم عملی نمایم از سویی هم اگر در بدل جایداد های مردم زمین نمی دادیم تخریب کردن خانه های مردم کاری ظالمانه بود. بناً تا زمانی که ما پروژه ساختیم و زمین را برای مالکان خانه های تخریب شده آماده کردیم زمانی زیادی را دربرگرفت بنا براین پروژه های که مربوط به بودجه ء انکشافی بود نتوانستیم ان رامصرف کنیم .

خبرگزاری بست: اما برخی از شهروندان که خانه های شان در مسیر جادهء پل سوخته الی دارالمان بود و تخریب شده بودند شکایت داشتند که برای آنان تا هنوزشهرداری زمین نداده در حالی که ماهها می شود که خانه های شان تخریب شده است.؟

نواندیش: تنها مشکل در باشندگان پل سرخ تا دارالمان نیست، بلکه کسانی که چهل سال پیش خانه های شان تخریب شده است، تا کنون برای آنان زمین داده نشده است، در شهرداری کابل قضایای است که حد اقل از سی سال پیش است به نمونه مثال کسانی به ما مراجعه می کنند که سی سال پیش خانه های شان تخریب شده است ، اما تا کنون حق شان را نداده اند، در این راستا یک مقدار شهروندان توقوع بالا داشته اند که باید در جای مناسب برای شان زمین داده شود که نا ممکن است و از سوی هم مشکلات در ادارات مربوط به شهرداری هم وجود داشته است ، اما به هر حال من برای مردم وعده می دهم که حق هیچ کس در این راستا تلف نشود و در بدل خانه های شان که در نقشه سرک ها می آیند برای شان زمین داده می شود، اما یک موضوع قابل ذکر است که باید جای را مشخص نکنند چون ناممکن است که در هر گوشه شهر، شهرداری زمین داشته باشد در بدل خانه های شان داده شود .

خبرگزاری بست : گفته می شود هنوز در برخی از ادارات مر بوط به شهرداری به خصوص در بعضی ناحیه ها، خود سر ی ها وجود دارد و بلند منزل ها و ساختمان ها به صورت غیر قانونی و غیر معیاری ایجاد می شود، چقدر این حرف را می پذیرید؟

نواندیش: بلی – ما این مشکل را داریم که چند دلیل عمده دارد، اساسی ترین چالش سد راه شهرداری کابل تا هنوز فساد است که برضد فساد مبارزه را آغاز کرده ایم.

خبرگزاری بست: فساد درادارات مربوط به شهرداری کابل .؟

نواندیش: بلی بدون شک !

در اولین روز های کارم در شهرداری کابل موضوع مبارزه برضد فساد را مطرح کردم و روی این موضوع تاکید داشتم و دارم که تا حد زیادی کاهش یافته است ، اما به صورت کل از بین نرفته است.

دوم نبود کادر مسلکی در شهرداری کابل است که بنا به مشکلات که داریم نمی توانیم در کوتاه مدت کدر های مسلکی و متخصص را جلب و جذب کنیم و کسانی را که در مورد شان شک و تردید داریم آن ها را از ادارات مربوط به شهر داری پاک سازی کنیم به همین خاطر ما به بسیار احتیاط عمل می کنیم .

موضوع دیگر مسئله ای زور گویی ها است ، یک تعداد کسان عادت به زور گویی دارند و از این کار شاید لذت ببرند، در حالی که شهرداری کابل بار ها اعلان کرده که سکتور خصوصی را تشویق می کنیم تا بیایند و در کابل سرمایه گزاری کنند. حتا من برای کسانی که کار می کنند نمرات تلیفون خود را در اختیار شان قرار داده ام که هر گاه برایتان مشکل ایجاد می شود برای من تماس بگیرید، اما تقاضای من ازآنان این بوده که او مراحل قانونی تان را تکمیل کنید و بعداً کار هایتان را آغاز نماید. ولی هستند کسانی که از خود سری و زور گویی لذت می برند و خوش دارند دست به زور گویی بزنند.

خبرگزاری بست: این زورگو ها کی ها هستند و مربوط به کدام گروه ها می شوند؟

نواندیش: من دقیق گفته نمی توانم ، این که در خفا با کی ها روابط دارند گفته نمی توانم، اما تمام روز ما با این ها در کش و گیرهستیم.

ما درساحه ای پشت سر فرودگاه کابل یک زمین را برای مکتب پلان کرده بودیم تا حال 28بار زورمندان آن را آبادی ساختند و ما آن را تخریب کردیم. و بعداً از وزارت معارف تقاضا کردیم که لا اقل بیاید همین زمین را دیوار کنید که ما دیگر از نگهداری و جنجال خسته شدیم. از این گونه مشکلات متاسفانه زیاد داریم. همین چند روز پیشتر هشت چند تن از مافیای زمین رابه کمک پولیس بازداشت کردیم که هم اکنون در توقیف به سر می برند، از این قبیل مشکلات زیاد داریم، برخی از زورمندان شب کار می کنند و در در روز های رخصتی کار می کنند چون شهرداری کابل نیروی اجرای و مسلح ندارد به همین خاطر مشکلات از این ناحیه هنوز سد راه ما زیاد است.

خبرگزاری بست: در سال آینده چقدر نهال قرار است جهت سر سبزی شهر کابل غرس کنید وموضوع که خیلی مهم است نگهداری از نهال ها است، اما در سال های گذشته بیشترنهال های که غرس شده به نسبت نبود آب از بین رفته اند، طرح شما امسال برای نگهداری نهال ها چی است. ؟

نواندیش: در سال جاری 6 صد و 30 هزار نهال در کابل غرس کردیم که کمتر از دو فیصد تلفات دارد، اما برخی نهال ها نسبت موجودیت کوچی ها در شهر توسط گوسفندان آنها از بین برده شده ، برخی ها توسط موتر نهال ها از بین می برند که باید گفت فرهنگ شهر نشینی و رانندگی هم با تاسف مشکلات خود را دارد و شهروندان ما کمتر به این موضوع توجه دارند.

برخی نهال های که توسط همشریان کابل غرس شده بودند خشک شده اند، کسانی که نهال خریداری کرده بودند مسلکی نبوده و بناً نهال های را گرفته بودند که به آب و هوای کابل سازگاری نداشتند به همین خاطر خشک شدند.

اما برای سال که پیش رو داریم از همین حالا نهال شانی را شروع کردیم و بیشتر از دوهفته است که پروگرام نهال شانی را آغاز کرده ایم.

خبرگزاری بست: اما گفته می شود سیستم آب رسانی شما مشکل دارد.؟

نواندیش: ما یک بخش از آب رسانی را برنامه اش طرح کردیم که به صورت قطره ء آب برای نهال باید رسانیده شود و برخی دیگر را تصمیم داریم نهال های را که در کوچه ها و پس کوچه می شانیم مسئولیت آب رسانی آن را به وکلای گذر بدهیم و متباقی را خود شهرداری کابل به دوش خواهد گرفت و در پهلوی این سهم گیری شهروندان در حفظ و مراقبت از نهال خیلی هامهم است.

چون مسلهء آب رسانی ما مشکل ندارد و نهال های ما از نبود آب از بین نرفته اند، بلکه عدم توجه شهروندان باعث تلفات نهال ها شده است.

خبرگزاری بست : گفته می شود یکسری پرونده های از گذشته در شهرداری کابل وجود دارد که بلند منزل ها و ساختمان های غیر قانونی وجود داردکه هیچ کدام شان نزد شما قانونی نیستند از جمله ساختمان گلبهار سنتر ، ساختمانی که اکنون در پشت سر کتاب خانهء عامه در حال ایجاد شدن است و ساختمان های که از سوی شرکت اونیکس در دهمزنگ قرار است ایجاد شوند،گفته می شود نزد شهرداری کابل مراحل قانونی شان را طی نکرده اند این شایعات چقدر واقعیت دارند.؟

نواندیش: مسئلهء گلبهار سنتر و پهلوی کتاب خانهء عامه تا ساختمان های که قرار است در دهمزنگ ایجاد شوند کمی فرق دارد، چون پروژه دهمزنگ یک پروژه مشترک با بانک ملی و عزیزی بانک است، که یک پروژه نیمه دولتی و نیمه شخصی است که تا جای اجازهء کار را تا اندازهء دریافت کردند که البته همه مراحل قانونی را تا حال تکمیل نکرده اند، گلبهار سنتر و ساختمان عقب کتاب خانهء عامه تا کنون از سوی شهرداری کابل رسمیت ندارند و هیچ جواز قانونی نزد شهرداری کابل ندارند هم گلبهار سنتر و هم ساختمان که قرار است در عقب کتاب خانه عامه ایجاد شود چون این ها در دوران آقای صاحبی( شهردار سابق) انجام شده بودو من بیشتر از این که به مسایل و مشکلات گذشته خود را مصروف کنم به مسایل روز کوشش می کنم باشم و اصلاحات بیاورم .

خبرگزاری بست: یعنی آنچه از گذشته باشد به شما تعلق ندارد، به خاطرکه درهر اداراه سیستم مهم است نه افراد و اشخاص.؟

نواندیش: هدف ما این است که هیچ عمل غیر قانونی در شهرداری کابل باید بدون باز پرس نماند، اما شهرداری کابل در حال حاضر هم به مشکلات کلانی روبر است، چون ما کدام نیروی نظامی نداریم تا بتوانیم بر همه زورمندان مقابله کنیم . با وجود که وزارت امور داخله با شهرداری کابل به صورت جدی همکاری می کند، اما گاه گاهی ما به مشکلاتی روبرو می شویم.

خبرگزاری بست: این فشار ها و مشکلات از جانب کی ها بالای شهرداری کابل وارد می شود؟

نواندیش: البته آدرس خاص نیست من نمی خواهم بگویم به گروه خاص ارتباط دارند چون خودشان تنفگ دارند .

خبرگزاری بست : تنفگ مربوط کی ها است آیا شخصی و غیر قانونی تفنگ دارند؟

نواندیش: بیتش شان از وزارت داخله به خاطر تامین امنیت و به بهانه حفظ جان شان جواز سلاح را گرفته اند که مسلح هستند که خودشان حال به یک نیروغیر قانونی و زور گو تبدیل شده اندکه بیتش روز های رخصتی و از طرف شب با استفاده از روز تفنگ کار می کنند در ساختمان های که به صورت غیر قانونی اعمار می شوند.

به نمونهء مثال یکی از این تفنگ داران در پهلوی شفاخانه ملالی زیژنتون ساختمان غیر قانونی را ساخته و از طرف شب و روز ها رخصتی کار می کنند و کوشش های ناحیه و شهرداری کابل به جای نرسیدبه خاطر منع کار آن ها و به ارگان های عدلی و قضایی پیشنهاد کمردیم که اجازهء تخریب این ساختمان را برای شهرداری بدهند .

خبرگزاری بست: گفته می شود گاهی بالای شما فشار وارد می شود که از وظیفه تان کنار بروید این حرف ها چقدر واقعیت دارد.؟

نواندیش: تقربآ از روزی که به صفت شهردار کابل تعین شدم فشار ها همواره به خاطر ضعیف پساختن من وجود داشته، اما این فشار ها بالی من تاثر نداشته و نخواهد داشت، ولی به صورت مستقیم بالایم فشارش وجود نداشته است و به خاطر تضعیف مورال من شایعات وجود دارد، اما تا روز که به صفت شهردار هستم به کار خود صادقانه ادامه خواهد دادم.

خبرگزاری بست : ادارهء حفظ و مراقبت از محیط زیست میگوید که یک نهاد پالیسی ساز هستند نه اجرای اما برنامه ها و طرح های شان این اداره را شهرداری کابل عملی نمی کند و از این ناحیه به مشکل جدی مواجه هستند، آیا این مسئلهدقیق است؟

نواندیش: شهرداری کابل تا کنون هیچ طرح و برنامهء از جانب ادارهء محیط زیست دریافت نکرده است و کار های را که ما به خالطر بهبود محیط زیست انجام می دهیم تا کنون هیچ ادارهء انجام نداده است.

تنها روابط با ان ها داریم ودر جلسات دید و با زدید با مسئولان این اداره داریم بس !

خبرگزاری بست: و حرف و گفتنی تان درآخرچی است برای شهروندان کابل ؟

نواندیش: در حفظ و مراقبت شهر همکار شهرداری باشند، هستند دست های که نمی خواهندشهرکابل زیبا باشد و شهر مربوط همه باشد و اگر آن ها می بینند که کسانی در تخریب شهر دست می زنند اگر خودشانن مانع شده نمی توانند کوشش کنند شهرداری کابل را در جریان قرار بدهند.

منبع: بست باستان
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
https://pendar.1talk.net

شهردار «کابل » از راز های خفته می گوید
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 1
 مواضيع مماثلة
-